Fizik Tedavi Uygulamaları

Fizik Tedavi Uygulamaları

Fizik Tedavi Uygulamaları

Birçok hastalık türünde diğer tedavi şekilleri ile birlikte ya da tek olarak uygulanan ışın, ısı, elektrik akımı ve egzersiz gibi fiziksel teknikler ve ajanlar ile uygulanan tedavi yöntemi fizik tedavi uygulamaları kapsamında yer alır.

Fizik Tedavi Uygulamaları

Fizik tedavi uygulamalarının doğru kullanıldıklarından emin olunması gereklidir. Aksi takdirde ciddi etkiler de yaşanabilir. Bu nedenle uzman doktor kontrolünde olmalıdır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon denince rehabilitasyonun tam olarak açılımını da size aktarmak gerekirse tamir etme, onarma ve yeniden yerine koymak demektir. Hastaların yaşam kalitelerine yeniden kavuşmaları için mesleki, sosyal ve fiziksel anlamada en iyi şekilde yaşamlarını sürdürmek için yapılan çalışmaya rehabilitasyon denmektedir.

Fizik Tedavi Uygulamaları

Fizk tedavi uygulamalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Sıcak uygulama ile tedavi (Termoterapi)

Bu uygulamada sıcak paketler, parafin banyosu, yüzeysel ısı uygulaması, kızılötesi ışın tedavisi, güneş ışını tedavisi (Helioterapi), derin ısı uygulaması, yüksek frekanslı elektrik akımları (kısa ve mikro dalga tedavisi) ile ultrason tedavileri görmekteyiz.

Soğuk uygulama ile tedavi (Kriyoterapi)

Bu uygulamada soğuk kompres, soğuk paketler, soğutucu sprey, buz masajı ve buz torbaları kullanılmaktadır.

Su ile tedavi (Hidroterapi)

Lokal uygulama olarak girdap banyoları, kontras banyo ve sıcak su uygulanır. Genel uygulamada ise kaplıca, deniz suyu tedavisi ve sıcak su küveti uygulaması yapılır.

Elektrik akımları ile tedavi ( Elektroterapi)

Uygulamada alternatif akımlar, doğru akımlar, alçak frekanslı akımlar, orta frekanslı e yüksek frekanslı akımlar kullanılır.

Işın uygulaması ile tedavi (Fototerapi)

Bu tedavi metodunda da lazer tedavisi, ultraviyole uygulamaları, mekanik yöntemler uygulaması, aletlerle bel ve boyun çekme tedavisi, masaj, pasif hareket ettirme cihazı uygulaması, manipulasyon, izokinetik test ve rehabilitasyon, aralıklı pnömotik kompresyon cihazı ile uygulama yapılır.

Fizik yöntemlerle ilaç tedavisinde elektrik akımları vasıtasıyla vücuda ilaç verme ve ultrasonik ses titreşimleri ile vücuda ilaç uygulama şeklinde yapılabilir. 

Yukarıda saydığımız uygulamalar dışında bir de tedavi edici egzersizler fizik tedavi uygulamaları alanında yer almaktadır. Fizik tedavi uygulamaları birçok rahatsızlıkta oldukça büyük başarı sağlamış olup birçok insanın gerekli zamanlarda mutlaka başvurduğu bir tedavi şeklidir.