Fizik Tedavi ve Felç / İnme

Fizik Tedavi ve Felç / İnme

Fizik Tedavi ve Felç

Felç veya inme diye bilinen hastalık beyinde damar kanaması veya tıkanmasıyla vücudun bir yerinde meydana gelen kuvvetsizliğe denir. Fizik tedavi ve felç ilişkisi oldukça başarılı olup birçok durumda yüksek başarı sağlanmaktadır.

Fizik Tedavi ve Felç

Felçten kaynaklı meydana gelen rahatsızlık sonucu hayati tehlike atlatıldığı zaman fizik tedavi ve rehabilitasyon için uzman hekim tarafından plan ve program oluşturulur. Hayatitehlike atlatıldıktan sonra mümkün olduğunca en kısa zamanda tedaviye başlamak iyileşme süreci için önemli bir durumdur. Felçle ilgili meydana gelen hasarın toparlanma süresi ilk aylarda daha hızlı ve verimli gelişme gösterir. Yani ilk iki aylık süre iyileşmeniz en hızlı yol alındığı dönemdir. Sonrasında altı aya kadar olan dönemde her ne kadar da iyileşme hızı azalsa bile yine de iyileşmede aşama sağlanır. Ardından bir yıllık sürede oran azalsa dahi fizik tedavi ve rehabilitasyon ihmal edilmeden devam ettirilmelidir.

Fizik Tedavi Ayakta mı Yatarak mı Daha İyi Sonuç Verir?

Felçli hastada inmenin meydana geldiği kısım beyin bölgesinin konumuna ve büyüklüğüne bağlı olarak farklı bir tablo oluşabilir. Bazı hastalar tamamen desteğe bağlı kalırken bazı hastalarda kısmi bir kuvvet kaybı oluşabilir. Hasta tamamen desteğe bağlı ise tekerlekli sandalyeye oturmaya elverişli duruma gelene kadar yatakta tedavi edilir. Daha sonra ilerleme yaşandığında da ayakta tedaviye devam edilir. Kısmi inme geçiren ve ayakta durabilen hastalarda ise fizik tedavi ve rehabilitasyon ayakta uygulanır. 

Felçte Kuvvet Kaybı Dışında Başka Problemler Olur mu?

Genellikle bir taraflı bacak ve kolda kas güçsüzlüğü yaşanır. Bunun yanında oldukça önemli başka problemler ile de karşılaşılabilir. Örneğin; idrar ve büyük abdesti tutamama, denge sorunu, yutma bozukluğu, kaslarda sertleşme, kişilik bozukluğu, havale nöbeti, unutkanlık gibi birtakım ciddi problemler ile karşı karşıya kalınabilir. Beynin etkilenen bölgesine göre bunlardan bir veya birkaçı oluşabilir. Bu gibi önemli rahatsızlıklar karşısında fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması yapan uzman doktor farklı durumlar için başka branştaki doktorlardan destek alır. Fizik tedavi ve felç ile ilgili rehabilitasyonun uzun olması sabır gerektirmektedir. İlk bir yıl içinde iyileşme sağlanabilir fakat tam olarak tamamlanamaz. Bu nedenle rehabilitasyon sonraki dönemlerde de mutlaka devam ettirilir.