Gelişim Geriliği

Gelişim Geriliği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelişim Geriliği Nedir?

Çocuğun normal gelişim basamaklarını beklenen zamanda tamamlayamaması yani gelişiminin gecikmeli olarak devam etmesilidr.

Gelişim Geriliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuğunuzun gelişim geriliği olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmanın en basit göstergesi yaşıtlarına bakarak değerlendirmektir. Bu net bir bilgi vermeyecek ancak sizin en azından bir uzmana başvurmanız için yönlenmenizi sağlayacaktır.

Şunun da altını önemle çizmemiz gerekir ki çocuk gelişiminde kilometre taşı dediğimiz noktalar olsa da bu çocuktan çocuğa değişebilir ve bir beceriyi geç kazanması çocuğun zihinsel veya bedensel engelli olduğunu ya da ciddi bir problemi olduğunu göstermez.

Her çocuk genetik yapısı, ebeveynlerinin kaç yaşında iken çocuk sahibi oldukları, yine anne babalarının ilgisi, kardeşinin olup olmaması, izole mi kalabalık aile de mi bakılıyor olması, oyun gruplarına dahil olup olmadığı vb. sayamayacağımız kadar çok etmenle şekillenir. 

Bu yüzden burada verdiğimiz bilgiler sadece fikir sahibi olmanız içindir. Hiçbirini çocuğunuza veya başka çocuklara tanı koymak için kullanmayınız.

Öncelikle biraz önce bahsettiğimiz kilometre taşlarını sıralamaya başlayalım.

  • 7.ay;    Yuvarlanmıyorsa
  • 8.ay;    Yüzüstü yatarken kolları ile kendini yukarı itmiyor, başını ve omuzlarını yukarı kaldırmıyorsa
  • 10.ay;   Kendi kendine oturmuyor ve Sürünmüyorsa, Eline verilen nesneleri birbirine vuramıyorsa
  • 12.ay;   Emeklemiyorsa, sandalyesinde dik oturamıyorsa, otururken bir yerden veya birinden tutunarak ayağa kalkamıyorsa, Ellerini Çırpmıyorsa"Alkış", Biberonunu tutmuyorsa,
  • 14.ay;   Kendi başına ayakta durmuyorsa
  • 18.ay;   Yürümüyorsa
  • 30.ay;   Kendi kendine merdivenlerden inip çıkmıyor ve Zıplamıyorsa

Çocuğumda Gelişim Geriliği Olabileceğinden Şüpheleniyorum Ne Yapmalıyım?

Çocuk doktorunuza veya çocuk nöroloğuna dumunu bildirmeli ve bir fizyoterapistten destek almalısınız.

Başlarda basitçe gerien geliyor diye tabir edilen durum çocuğunuzun sizinle ve çevresindeki diğer kişilerle iletişimini ve etkileşimi azaltacaktır ve geç kalındıkça çocuğunuzun yaşıtlarını yakalayamaması ve dolayısıyla onlarla olan iletişimini de etkileyecektir.

Fizyoterapist Bize Nasıl Yardımcı Olacak?

Fizyoterapist size gelişim basamaklarına göre yapmanız gerekenleri gösterebilir, sizi belirli aralıkla takip edebilir veya birebir rehabilitasyon yapabilir.

Bu tamamiyle çocuğunuzun ihtiyacına göre belirlenmelidir.

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.