Kifoz & Lordoz & Kifo-Lordoz

Kifoz & Lordoz & Kifo-Lordoz

 

 

Omurgamızın Normal Duruşu Nasıldır?

Omurgamıza arkadan baktığımzda adeta ip gibi düz bir hat çizer. Ancak yandan baktığımızda bu düz görüntüyle karşılaşmayız. Bebeklikten itibraen gelişme süreci içerisinde omurganın doğal eğrilikleri dediğimiz bel de içeri "Lordoz", sırtta dışarı "Kifoz", boyunda tekrar içeri "Lordoz" doğru olan eğrilikler gelişir. Bu eğrilikler başın ve gövdenin dengeli bir şekilde taşınabilmesi ve yüklerin alt ekstremiteye "bacaklara" dengeli bir şekilde aktarılabilmesi için gereklidir.

Bu Eğrilikler Kaç Derece Olmalıdır?

Bu açılar kişinin anatomik yapısına, boyuna, kilosuna, yaptığı spora, mesleğine, vücut tipine, genetik yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle tek bir açı değeri değil bir aralık belirlenmiştir. 

Kifoz Tanısı Ne Zaman Konur?

Sırt Bölgesindeki Eğrilik  "Kifoz" İçin bu aralık 20 - 55 derece arasıdır.

  • Eğer sırt bölgesindeki eğrilik 55 derecenin üstüne çıkmış ise bu duruma; Hiper-Kifoz - Kifoz - Kamburluk gibi isimler verilmektedir. 
  • Eğer bu eğrilik azalır ve 20 derecenin altına düşer ise bu duruma; Hipo-Kifoz, Sırtta Düzleşme gibi isimler verilmektedir. 

Lordoz Tanısı Ne Zaman Konur?

Kifoz da olduğu gibi Lordoz'da da tek bir açısal değer yoktur. Kişiinin postürü "duruşu" ve anatomik yapısı değerlendirilerek karar verilir. 

  • Eğer bel bölgesindeki C harfi şeklindeki çukurluk artmış se; Lordoz'da Artma - Hiper Lordoz - Bel Çukurunda Artma gibi isimler verilir.
  • Eğer bel bölgesindeki C harfi şeklindeki çukurluk azalmış ise; Lordoz'da Azalma - Hipo Lordoz - Bel Düzleşmesi gibi isimler verilir.

Boyun Düzleşmesi Nedir?

  • Genellikle boyun bölgesinde bulunan C harfi şeklindeki bu eğrilik azalmaya meyillidir ve halk arasında Boyunz Düzleşmesi olarak bilinir.

Kifo - Lordoz Nedir?

Hem Bel Çukurunda artma hem de Sırt eğriliğinde artmanın aynı anda görüldüğü durumdur. 

Fizyoterapi'de Ne Yapılır?

Omurganın bu yanlış duruşu omurlar arasındaki eklemlerin hareketliliğini etkiler ve blokajlar "engeller" oluşturu. Öncelikle bu yapılara uygun mobilizasyon veya manuplasyon uygulanarak hareketliliklerini geri kazandırılmak gerekmektedir.

Bununla eş zamanlı olarak omurganın her iki yanından şerit gibi devam eden ve de omurgadan başlayarak gövdenin diğer parçalarında sonlanan kasların bozulmu duruşlarına da müdahale edilmelidir. Bazı kaslar kısalmış bazıları ise aşırı uzamış olacaktır. Omurgaya eski duruşunu kazandırdıktan sonra bu duruşu koruyacak olan yumaşak doku "kas-tendon ve bağlar" olacaktır.

Bu yapıların normal duruşlarını geri kazanmaları sağlanırken propriosepsiyon "vücudun farkındalığı" da arttırılır. Böylelikle kişi kendi duruşunun sürekli farkında olarak doğru postürü "duruşu" her koşulda korumayı öğrenir.

Spora Gitsem Düzelmez Mi?

Spora gitmeniz, size doğru postürü geri kazandırmaz. Omurganızdaki eğrilikleri düzeltmez. Kaslarınızda kuvvetlendirme sağlayabilirsiniz ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelik doğru duruşun kazandırılması, Proprioseptif duyunun geliştirilmesi ve daha sonra kuvvetlendirmeye ağırlık verilmesidir. 

Unutmayın ki yanlış bir duruşta kuvvetlendirilen kaslar omurganızdaki yanlış duruşun kalıcı hale gelmesine sebep olabilir. Ve Tedavinizin daha uzun süremsine sebep olabilir. Bu sebeple egzersiz programınızın işinin ehli bir Fizyoterapist veya Fiziatrist tarafından düzenlenmesine dikkat ediniz.

Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşabilirsiniz.