Omuz Protezi

Omuz Protezi

 

 

 

 

 

 

 

OMUZ PROTEZİ ve FİZİK TEDAVİSİ

Omuz Protezi Nedir?

Omuz protezi operasyonu; omuz eklem yüzeylerinin çeşitli sebeplerle "kaza, düşme, artritler vb." geri dönüşümsüz olarak bozulması sonucunda ortaya çıkan ağrının ve hareket kısıtlılığının ortadan kaldırmak için mvcut eklem yüzeyinin özel tıbbi materyallerden üretilmiş omuz protezi ile değiştirilmesidir.

Bu omuz protezi kişiye özel ölçüdedir ve kişinin omuz protezi olmadan ve sakatlanmadan önceki bütün hareketlerine omuz protezinden sonra da izin verecek şekilde tasarlanır.

Tabi ki bu hareketlerin tekrar kazanılması için Fizik Tedavi olmazsa olmazdır. Fizik Tedavi gerek ameliyat öncesi süreçte gerek se ameliyat sonrasında uygulanmalıdır. 

Omuz Protezi Olmam Gerekli Mi? Olmasam Olmaz Mı?

Bunun kararını Ortopedi hekimi, sizi detaylıca değerlendirdikten sonra verecektir. Unutmayın ki cerrahi'deki amaç mevut bozulma / deformite en az seviyede iken diğer yapıları kurtarmaktır.

Eğer cerrahi olmanız gerçekten gerekiyor ise ve siz bu süreci ertelerseniz, cerrahi sonrası iyileşme süreci olumsuz etkilenebileceği gibi mevcut durum dolayısıyla diğer omuzunuzda da problem oluşma riski artacaktır.

Omuz Protezi Oldum Fizik Tedavi Gerekli Midir?

Fizik Tedavi mümkünse ameliyattan önce de yapılmalıdır. Genellikle kaza gibi durumlarda bu mümkün olmasa da artrit gibi durumlarda Fizik Tedavi ameliyattan önce başlar ve mevuct kas güçleri ve propriosepsion / vücut farkındalık duyusu çeşitli Fizik Tedavi yöntemleri ile arttırılır.

Ameliyat sonrasında ise mutlaka Fizik Tedavi görülmelidir. Bu süreçte Fizik Tedavi ile ödem kontrolü sağlanır, eklem harekt açıklığı kazandırılır ve kas kuvveti arttırılır. Fizik Tedavi yapılırken amaç kişinin ağrısız bir şekilde bütün günlük yaşam akivitelerini yerine getirebilecek duruma gelmesidir.

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.