Spinal Cord & Omurilik Yaralanmaları

Spinal Cord & Omurilik Yaralanmaları

 

Her yıl onbinlerce kişi, travma "trafik kazası, iş kazası, ateşli silah yaralanması, yüksekten düşme vb." sonucu omurilik yaralanmasıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Omurilik, beyinden alınan sinyalleri sinirler yoluyla kaslara iletmektedir. Bir yaralanma gerçekleştiğinde yaralanma seviyesinden çıkan sinir seviyesi altında bulunan hareketi sağlayan motor lifler, duyuyu sağlayan sensoryal lifler ya da otonom fonksiyonları yapan sempatik sistem hasar görür.  Kesinin yerine, seviyesine ve kesi miktarına bağlı klinik tablo ortaya çıkar. 

Omurilik yaralanmaları en sık 16-30 yaş aralığında ve %80'i erkeklerde görüldüğü raporlanmıştır. Otomobil ve motorsiklet kazaları, düşmeler, spor yaralanmaları ve silahla yaralanmalar nedenleri arasında sayılabilir. İlk tanısı, genellikle yaralanma seviyesinin altında hareket kaybı ortaya çıkması ile konulur.

 

Omurilik Yaralanmalarında Belirtiler

  • Baş, boyun ve belde basınç hissi ve şiddetli ağrı
  • El, parmaklar, ayak ya da bacakta his kaybı ve karıncalanma
  • Vücudun herhangi bir bölgesinde hareket kontrolünün kaybı
  • İdrar ya da büyük abdest kaçırma
  • Yürüme güçlüğü, denge kaybı
  • Göğüs bölgesinde ağrı, basınç ve belli bir bölgede his anormalliği
  • Nefes almada güçlük​

Omurilik Yaralanmalarında Tanı

Öncelikle, basit olarak röntgen çekilir. Çoğu vakada, omurga ile ilgili patolojiler tespit edilebilir. İleri tetkik olarak bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezosans görüntüleme (MRG) yapılabilir. BT, kemik görüntülemede bize çok net bilgiler verir.

Omurilik Yaralanmalarında Fizyoterapi

Hastanın medikal tedavisi yapıldıktan sonra, bir an önce fizyoterapi'ye başlanmalıdır.

Kişinin nöroplastisitesinin arttırılması, mevcut kasların kısalmasının önlenmesi, kişinin maksimal hareketliliğinin vebağımsızlığının geri kazandırılması için bir çok yöntem mevcuttur. 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.